Istnienie asysty kościelnej w naszej Parafii datuje się od roku 1813. Początkowo w jej skład wchodził krzyż i dwie białe chorągiewki w kształcie krzyża noszone przez młodych chłopców, później dokupiono dwie chorągiewki przedstawiające serce Jezusa oraz Matkę Bożą. Były one noszone przez panny przed baldachimem. Kolejne, już duże chorągwie ofiarował  dziedzic Dobronia oraz parafianie z Róży oraz Ldzania. Dokonano również zakupu dwóch obrazów. Ówczesnym szefem asysty był Ignacy Łapeta, zarządca dóbr majątku. Procesje na skutek ograniczeń ze strony władz carskich mogły obywać się jedynie wokół kościoła, a po upadku Powstania Styczniowego (1864) zostały całkowicie zakazane.

Po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, utworzono nową asystę, zakupiono feretrony i nowe chorągwie. Zastąpiły one stare, które uległy zniszczeniu podczas I wojny światowej. Nowym szefem asysty został Józef Misiak z Dobronia Dużego. Przemarsz procesji w Boże Ciało zaczynał się od ołtarza przy dworze dziedzica (w parku obok kościoła). Drugi ołtarz ubierany był w Chechle u państwa Kurkowskich. Kolejny ołtarz znajdował się na krzyżówce w Dobroniu, a ostatni przy plebani. Do asysty należały osoby wybierane spośród parafian i traktowane to było jako duże wyróżnienie. Każda ze wsi należących do parafii posiadała swoich przedstawicieli w asyście i posiadała przypisane przedmioty obecne podczas procesji. Przykładem może być tu krzyż noszony przez 40 lat przez Ignacego Grzecha z Ldzania, czy figura zmartwychwstałego Pana Jezusa noszona przez Antoniego Pestkę z Mogilna Małego. Z kolei Jan Brożek z Mogilna Dużego opiekował się paschałem. Swoich przedstawicieli w asyście posiadali także rzemieślnicy i organizacje społeczne z terenu parafii Dobroń.

Obecnie członkami asysty są ochotnicy, a uczestnictwo w niej w niektórych rodzinach przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Do dziś zachował się zwyczaj zakładania przez kobiety stroju ludowego (tzw. wełniaka), których występuje jedynie na tym terenie. Trasa procesji podczas uroczystości kościelnych prowadzi ulicami: Sienkiewicza, Podleśną, Ogrodową i Sportową.

Skład asysty kościelnej

• Krzyż: ministrant
  • Baldachim: Jan Kania, Jarosław Deus, Jan Mudzo, Marian Sobieryn
  • Prowadzący kapłana: Zdzisław Krawiec, Władysław Rojek